В умовах воєнного конфлікту та енергетичних викликів, Україна знаходить унікальні можливості для розвитку сектору відновлюваної енергетики, активно залучаючи міжнародні інвестиції та втілюючи амбітні проекти. Ці зусилля не тільки допомагають відновити економіку, але й підкреслюють стратегічне значення сталого розвитку.
Отож розглянемо ключових інвесторів та їхні проєкти.
Європейський банк реконструкції та розвитку (ЄБРР) активно інвестує у різноманітні сфери ВДЕ, включно зі співпрацею з німецькими інвесторами для розвитку сонячної енергії в Україні. Оголошено про нові зобов’язання у сумі 4,5 млрд євро, які спрямовуються на фінансування широкого спектру енергетичних проектів, включаючи біопаливні технології.
Міжнародна фінансова корпорація (IFC) запускає чотири масштабні проекти у сферах вітрової енергетики та акумуляції енергії, забезпечуючи технічну та фінансову підтримку. Зусилля IFC орієнтовані на збільшення енергетичної незалежності України та впровадження новітніх технологій.
Ukraine Energy Support Fund на запит Європейської комісії Енергетична спільнота створила Фонд енергетичної підтримки України, який мобілізував близько 500 млн євро пожертвувань.
Програма реконструкції та відновлення інфраструктури електропередач спрямована на зміцнення стійкості електропередач шляхом інвестування в ремонт інфраструктури, відновлення доступу до електрики для критичної інфраструктури. ЄС надасть 100 млн євро інвестиційних грантів через KfW.
Програма EE4U, керована IFC і фінансована урядом Німеччини, спрямована на енергоефективну модернізацію житлового фонду, що допомагає знизити енергоспоживання та витрати для населення.
ПРООН і Глобальний екологічний фонд реалізують проєкт, спрямований на збільшення інвестицій у енергоефективність громадських будівель.
Green for Growth Fund (GGF) — це інвестиційний фонд, спрямований на підтримку заходів зі зменшення споживання енергії та викидів CO2. Фонд GGF надає фінансування через два основні канали:
- Приватні позики фінансовим посередникам, таким як банки та мікрофінансові установи, які далі кредитують підприємства та домогосподарства на реалізацію “зелених” проектів.
- Прямі інвестиції в конкретні проекти, що сприяють використанню відновлюваної енергії та підвищенню енергоефективності.
Інвестиції в сектор відновлюваної енергетики та енергоефективності в Україні відкривають важливі можливості для зміцнення економічної та енергетичної безпеки країни. Залучення фінансування з міжнародних джерел та реалізація стратегічних проектів створюють потужний імпульс для переходу України до сталої економіки, підвищуючи її стійкість до зовнішніх шоків та сприяючи сталому розвитку.